Voleybol Takımlar, Takım Liderleri Kuralları

2013-2016 VOLEYBOL OYUN KURALLARI

BÖLÜM 2

KATILANLAR

  1. TAKIMLAR

4.1 TAKIMIN OLUŞUMU

4.1.1 Bir maç için bir takım en fazla 12 oyuncu ile birlikte; aşağıda belirtilen antrenör ve tıp görevlilerinden oluşur.

Antrenör kadrosu: 1 koç, maksimum 2 yardımcı koç,

Tıbbi kadrosu: 1 takım terapisti, 1 tıp doktoru

Sadece yazı cetveline isimleri yazılı olan takım mensupları müsabaka ve kontrol sahasına girebilir, resmi ısınma ve maça iştirak edebilirler.

FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında tıp doktoru ve terapist, FIVB tarafından önceden yetki verilmiş olmalıdır.

4.1.2 Libero dışındaki oyunculardan biri müsabaka cetvelinde takım kaptanı olarak belirtilmelidir.

Sadece müsabaka cetveline kayıtlı oyuncular oyun alanına girebilirler ve maçta oynayabilirler. Koç ve takım kaptanı müsabaka cetvelini imzaladıktan sonra (elektronik müsabaka cetveli için takım listeleri) kayıtlı oyuncular değiştirilemezler.

4.2 TAKIMIN YERLEŞİMİ

4.2.1 Oyunda olmayan oyuncular takımın oturma sıralarında oturmalı veya kendi ısınma sahalarında bulunmalıdırlar. Koç ve takımın diğer mensupları da takımın oturma sıralarında oturmakla birlikte buradan geçici olarak ayrılabilirler.

Takımların oturma sıraları yazı hakemi masasının yan taraflarında ve serbest bölgenin dışında yer alır.

4.2.2 Maç esnasında sadece takım mensuplarının takımlarının sırasında oturmalarına ve resmi ısınma devresine katılmalarına müsaade edilir. Oyunda olmayan oyuncular topsuz olarak aşağıdaki gibi ısınabilirler:

4.2.3.1 Oyun esnasında: ısınma sahalarında,

4.2.3.2 Molalarda ve teknik molalarda: kendi oyun alanlarının arkasındaki serbest bölgede.

4.2.4 Oyuncular set aralarında kendi serbest bölgeleri içinde top kullanarak ısınabilirler.

4.3 MALZEMELER

Bir oyuncunun malzemeleri forma, şort, çorap (tek tip) ve spor ayakkabısından oluşur.

4.3.1 Bir takımın forma, şort ve çoraplarının rengi ve tasarımının tek tip olması gerekir (Libero hariç). Kıyafetler temiz olmalıdır.

4.3.2 Ayakkabılar, hafif ve esnek, tabanları ise lastik ya da karışımlı malzemeden ve topuksuz olmalıdır.

4.3.3 Oyuncuların formaları 1’den 20’ ye kadar numaralandırılmış olmalıdır.

4.3.3.1 Numaralar formanın ön ve arkasında ortada bulunmalıdır. Numaraların renk ve parlaklığı formaların renk ve parlaklığına zıt olmalıdır.

4.3.3.2 Numaraların yüksekliği göğüste en az 15 cm, sırtta en az 20 cm olmalıdır. Numara bandının genişliği ise en az 2 cm olmalıdır.

4.3.4 Takım kaptanının formasında, göğüs numarasının altında 8 x 2 cm lik bir şerit olmalıdır.

4.3.5 Diğer oyunculardan farklı renkte olan (libero oyuncuları haricinde) ve/veya kurallara uygun numarası bulunmayan formaların giyilmesi yasaktır.

4.4 MALZEMENİN DEĞİŞTİRİLMESİ

Başhakem bir veya daha fazla oyuncuya şu konularda izin verebilir:

4.4.1 Çıplak ayakla oynamak,

4.4.2 Set aralarında veya oyuncu değişikliğinden sonra ıslak veya hasarlı kıyafetleri, renk, dizayn ve numarası aynı olmak şartıyla yenileriyle değiştirmek,

4.4.3 Soğuk havalarda bütün takım için (Liberolar hariç) aynı renk ve dizayna sahip ve kural 4.3.3’e uygun numaralanmış olması şartıyla eşofmanla oynamak.

4.5 YASAKLANMIŞ EŞYALAR

4.5.1 Oyuncuların sakatlanmasına sebep olabilecek veya onlara suni bir avantaj sağlayacak şeylerin kullanılması yasaklanmıştır.

4.5.2 Oyuncular riski kendisine ait olmak kaydıyla gözlük ve lens takabilirler.

  1. TAKIM LİDERLERİ

Her iki takım kaptanı ve koç kendi takım mensuplarının davranış ve disiplininden sorumludur. Liberolar takım kaptanı olamaz.

5.1 KAPTAN

5.1.1 MAÇ ÖNCESİ takım kaptanı müsabaka cetvelini imzalar ve kurada takımını temsil eder.

5.1.2 MAÇ ESNASINDA ve oyun alanında olduğu sürece, takım kaptanı oyundaki kaptandır.

Takım kaptanı oyunda olmadığı zaman koç veya takım kaptanı oyun alanındaki oyunculardan libero dışındaki bir oyuncuyu oyundaki kaptan rolünü üstlenmek üzere tayin eder.

Bu oyundaki kaptan, değiştirilene, takım kaptanı oyuna dönene veya set bitene kadar takım kaptanının sorumluluklarını üstlenir.

Topun oyun dışı olduğu zamanlarda sadece oyundaki kaptan hakemlerle konuşma hakkına sahiptir.

5.1.2.1 Kuralların uygulanması ve yorumu hakkında açıklama ister ve aynı zamanda takım arkadaşlarının istek veya sorularını da iletir. Eğer oyundaki kaptan başhakemin açıklamalarını kabullenmezse, bu karara itiraz edebilir ve derhal başhakeme maçın sonunda müsabaka cetveline resmi bir itiraz kaydettirme hakkını saklı tuttuğunu belirtir.

5.1.2.2 Aşağıdaki konularda istekte bulunmaya yetkilidir:

  1. a) Malzemenin bir kısmının veya tamamının değiştirilmesi,
  2. b) Takımların pozisyonlarının tetkiki
  3. c) Zemin, file ve top, vs. kontrolü,

5.1.2.3 Koç takımın başında olmadığı zaman mola ve oyuncu değişikliği talebinde bulunur.

5.1.3 MAÇ SONUNDA takım kaptanı:

5.1.3.1 Hakemlere teşekkür eder ve sonucu tasdik etmek için müsabaka cetvelini imzalar,

5.1.3.2 Başhakeme zamanında bildirilmiş olması halinde, hakemin kuralları uygulaması veya yorumlaması ile ilgili resmi bir itirazı teyit edip müsabaka cetveline kaydedebilir.

5.2 KOÇ

5.2.1 Koç, maç süresince takımının oyununu oyun alanının dışından yönlendirir. Başlangıç pozisyonlarını, oyuncu değişikliklerini belirler ve molaları alır. Bu görevlerde temas kuracağı yetkili yardımcı hakemdir.

5.2.2 MAÇTAN ÖNCE koç kendi oyuncularının isim ve numaralarını müsabaka cetveline kaydeder veya bunları kontrol eder ve daha sonra müsabaka cetvelini imzalar.

5.2.3 MAÇ ESNASINDA koç:

5.2.3.1 Her setten önce pozisyon kâğıdını düzgün bir şekilde doldurarak imzalar ve yardımcı hakeme veya yazı hakemine verir,

5.2.3.2 Takımının sırasında, yazı hakemine en yakın yerde oturur; ancak yerini terk edebilir,

5.2.3.3 Mola ve oyuncu değişikliği taleplerinde bulunur,

5.2.3.4 Diğer takım mensupları gibi oyun alanındaki oyunculara direktif verebilir. Koç bu direktifleri maçı engellemeden ya da geciktirmeden, takımının oturma sıralarının önünde, hücum çizgisinin uzantısından ısınma sahasına kadar olan serbest bölgede ayakta durarak veya yürüyerek verebilir.

FIVB, Dünya ve Resmi Müsabakalarında koç, görev ve sorumluluklarını koç sınır çizgisinin gerisinden yerine getirmelidir.

5.3 YARDIMCI KOÇ

5.3.1 Asistan koç, takımın oturma sırasında oturur, ancak maça müdahale etme hakkına sahip değildir.

5.3.2 Koç, yaptırımda dâhil olmak üzere, herhangi bir nedenle takımın başından ayrılmak zorunda kalırsa, fakat oyuncu olarak oyun alanında olması dışında, bir asistan koç, koçun olmadığı süreçte oyundaki kaptanın isteği ve başhakemin teyidiyle koçun görevlerini üstlenir.

Voleybol Oyun Kuralları 2. Bölüm Takımlar ve Takım Liderleri Kurallarını .DOCX olarak indirmek için TIKLAYINIZ

www.samsunvoleybol.com 

Bir cevap yazın