Okul Sporları Voleybol Yıldız Kız ve Erkek Müsabakaları Önemli Hususlar

Okul Sporları Voleybol Yıldız Kız ve Erkek Müsabakaları Önemli Hususlar

YILDIZ KIZ VE ERKEK OKUL MAÇLARI AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMALAR DOĞRULTUSUNDA OYNATILACAKTIR.

. File Yükseklikleri:

 1. a) Küçükler kategorisi (Mini Voleybol ): Kız 2.05 m. Erkek 2.05 m
 2. b) Yıldızlar kategorisi : Kız 2.15 m. Erkek 2.35 m.
 3. c) Gençler kategorisi A : Kız 2.24 m. Erkek 2.43 m.

ç) Gençler kategorisi B : Kız 2.24 m. Erkek 2.38 m.

Yıldız kızlar ve erkekler müsabakalarında;

 • Takımlar müsabakalara en az kızlarda 9 (dokuz) erkeklerde 8 (sekiz) oyuncu ile geleceklerdir.
 • Kızlarda dokuz oyuncu ve erkeklerde sekiz oyuncu ile müsabakalara gelen takımlar birinci sette oyuncu değişikliği haklarını kullanamayacaklardır.
 • Birinci sette oyuna hiç girmemiş kızlarda 3 (üç), erkeklerde ise 2(iki) oyuncunun ikinci setin başlangıç diziliminde yer alması zorunludur.
 • İkinci sette oyuna başlayan (ilk sette oyuna hiç girmemiş) KIZLARDA 3(üç) ve ERKEKLERDE 2 (iki) oyuncu ANCAK KENDİLERİ GİBİ OYUNA HİÇ GİRMEMİŞ OYUNCULARLA OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLİR.

İkinci sette; birinci set de oynayan ancak ikinci sette kural gereği oyun dışında (yedekte) kalan oyuncular ancak birinci sette oynayan üç oyuncu ile, birinci sette hiç oyuna girmemiş oyuncular ise tüm oyuncularla OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ yapılabilir.

ÖRNEK: (küçük kızlar)

Birinci set takımın ilk altı pozisyonu: 1-2-3-4-5-6 Yedekler:7-8-9-10-11-12

ikinci set takımın ilk altı pozisyonu: 1-2-3-7-8-9 Yedekler:4-5-6-10-11-12 ikinci sette;

* Eğer birinci sette hiç oyuncu değişikliği yapılmamışsa; 4-5-6 numaralı oyuncular ancak 1-2-3 numaralı oyuncularla, 10-11-12 numaralı oyuncular ise tüm oyuncularla yani 1-2-3-7-8-9 numaralarla oyuncu değişikliği yapabilir.

* Eğer birinci sette oyuncu değişikliği yapılmışsa örneğin 6 ile 12 numara arasında oyuncu değişikliği yapıldıysa 12 numaralı oyuncu birinci sette oynamış oyuncu durumuna geçeceği için ikinci sette ancak 1- 2-3 numaralarla oyuncu değişikliği yapabilir.

 • Kızlarda dokuz oyuncu ve erkeklerde sekiz oyuncu ile müsabakalara gelen takımlar birinci sette oyun alanındaki oyuncularından herhangi birinin sakatlık ve/veya Hastalık durumunda yedekteki oyuncular ikinci set oyuna başlayacakları için birinci set için eksik ilan edilir. . (Sakatlık ve/ veya hastalık ile ilgili kararı müsabaka anında sahada bulunan sağlık elemanı verecektir.)
 • Takımlarda ikinci setin başlangıç diziliminde yer alan oyuna hiç girmemiş kızlarda 3 (üç), erkeklerde ise 2(iki) oyuncunun sakatlık ve/veya hastalık hallerinde yerlerine girebilecek hiç oynamamış oyuncu yoksa o takım o set için eksik ilan edilir.
 • Eksik ilan edilen takımın aldığı sayılar aynen kalır, rakibinin sayıları ilk 4(dört) set için 25’e (yirmibeş’e), 5.sette (netice setinde) ise 15’e (onbeş’e) tamamlanarak set sonlandırılır.
 • Müsabakanın birinci setinde gerek hakemlerin gerekse antrenörün veya oyundaki kaptanın dalgınlığı nedeniyle ikinci sette oyuna girecek en az 3 oyuncu kalmayacak şekilde oyuncu değişikliği yapılmışsa ve bu hata daha sonra fark edilmişse, bunun değişim hatası olarak değerlendirilerek hatanın olduğu ana kadarki sayıların silinmesi ve hataya sebep oyuncu değişikliği veya değişikliklerinin iptal edilerek oyuna devam edilmesi,
 • Üç veya iki oyuncu ile ilgili kural dışı değişiklik yapıldığı anda, bu bir değişim hatası olarak değerlendirilecektir. Bu durumda; hatanın yapıldığı andan itibaren servis karşılayan takıma bir sayı ve servis atma hakkı verilecek, ilaveten (yazı hakemi hatanın başlangıç anını belirlemiş olmalıdır) takımın hatalı durumda kazandığı sayılar iptal edilecektir. Bu durumda rakip takımın sayıları aynen geçerli kalmalıdır.

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI OKUL SPOR FAALİYETLERİ VOLEYBOL BRANŞ AÇIKLAMALARI

 • Eğer hatanın yapıldığı an tespit edilemiyorsa kazanılmış sayılar iptal edilmez. Takım bir sayı kaybı ile cezalandırılır ve servis rakip takıma geçer.
 • Üçüncü setten itibaren koçlar hiçbir sınırlama olmaksızın takım dizilişlerini yazabilirler.
 • Üçüncü setten itibaren oyuncu değişiklikleri normal kurallar çerçevesinde uygulanacaktır.
 • Yıldızlar (kız- erkek) kategorisinde LİBERO oyuncu uygulamasına izin verilmeyecektir.

Yıldız erkeklerde:

 • Servis sıçramadan smaç koluyla, alttan veya baş üstü şeklinde elden çıkartılarak servis çizgisine en yakın yerden atılacaktır.

Yıldız kızlarda:

 • Oyuna sadece alttan servis atışı ile başlayacaktır.

Alttan servis; Baş gövde karşı sahaya dönük (ayak ve bacaklar dikkate alınmaksızın), topa vuruş noktası vuruş anında vücut bel seviyesinin altında, top elden çıkartılarak ve oyun alanı çizgilerine basılmadan atılmak zorundadır

www.samsunvoleybol.com

Bir cevap yazın