Ekşi Sözlük Yazarlarının Gözünde Türk Voleybolu

Ekşi Sözlük Yazarlarının Gözünde Türk Voleybolu

Özellikle Voleybol Hakem ve Gözlemci ücretleri hakkında yapılan yorum dikkat çekici.

2011 ile 2014 yılları arasında Türk voleybolu için ekşi sözlük sitesinde yapılan yorumlar aşağıdadır. Yorumlarda Erkek ve Bayan milli voleybol takımlarının durumlarından, voleybol hakem ve gözlemci ücretlerine kadar bir çok konuya değinilmiş. Yorumlar 2015 yılı için tam olarak uyumlu olmayabilir. Mutlaka değişim olmuştur ve olmalıdır da.  Umarız 2016 yılı için yapılacak yorumlar çok çok daha iyi olacaktır.

Bizleri biraz tebessüm yaptıran birazda düşündüren o yorumlar:

Özellikle 5. yoruma dikkat!!!

Türk Voleybolu

          22.08.2011 45litre

 • erkekleri ortadoğu seviyesinde bile oynayamazken, kadınları dünya çapındadır.

  13.09.2012 maho berotovic

 • türk erkeklerin voleybolda ki seviyesizliği okullarda kızlar voleybol oynarken kızlarla muhabbet için voleybol oynamalarıdır.

  10.02.2013 yakuza26

 • bu yıl kulüp bazında konuşmak gerekirse altın çağını yaşamaktadır.

  03.03.2014 cepsiz kanguru

 • bu yıl kulüp bazında konuşmak gerekirse altın çağını yaşamaya devam etmektedir.

  03.03.2014 elagozlubenli

 • Türk voleybolu yoktur. Büyük sponsorların desteğini almış ya da büyük firmaların kendi takımları olan bir kaç takım vardır. bayanlarda eczacıbaşı, vakıfbank ve fenerbahçe; erkeklerde halkbank, fenerbahçe, arkas biraz da ibb vardır. geri kalanının hali içler acısıdır. geri kalanının halini anlatayım size. sponsor bulamazlar. kendi yağlarıyla kavrulmaya çalışırlar ama çoğu bunu başaramayıp elini eteğini çeker voleyboldan. 3 büyükler ve voleybol kültürü olan bir iki takım dışında seyircisi yoktur. baldır bacak görmek için bayan maçlarını izlemeye giden abazan gençliği saymıyorum. ikinci ligde voleybol oynayan bir oyuncu aylık 1500-2000 tl ücreti zor görür. üçüncü ligde ise aylık 300-400 tl’ye oynayan oyuncular mevcut. futbol süper ligde maç yöneten bir baş hakem 3150 tl para alırken, voleybol süper ligde maç yöneten baş hakem 198 tl ücret alır. futbol üçüncü ligindeki gözlemci maç başına 325 tl alır, voleybol üçüncü ligindeki gözlemci maç başına 50 tl, evet yanlış görmediniz, maç başına 50 tl alır. voleybol ikinci ve üçüncü ligindeki birçok takım deplasmana gitmek için para bulmakta zorlanırlar. hatta kalacak yer ayarlamak için 40 takla atmak zorundadırlar. sporcuların yemek paralarını düşürmek için esnaf lokantalarıyla kıyasıya pazarlık yaparlar. hatta bazı takımlar, 400-500 km uzaklıktaki deplasmanlara, kalacak yer parası bulamadıkları için maç günü bir minibüs ile tıkış tıkış gidip, maçı oynayıp aynı gün geri dönerler.
  para oluk gibi futbola akmaktadır sponsorlardan ve devletten. üçüncü ligde oynayan bir futbol takımı sezonda en az 300.000 tl para harcar. ama voleybol üçüncü liginde bir takımı bir sezonda 50.000 – 60.000 tl ye güle oynaya çevirirsiniz. ama bu halde bile birçok kulüp bu parayı bulamadıklarından ligden çekilir veya lige hiç başvuramaz. baronlar futbola trilyonlar dökerken, üçüncü ligdeki bir voleybol takımına, maliyeti taş patlasın 300 tl tutacak bir takım forma yaptırtmak için kıçı kırık bir müteahhitin peşinde günlerce dolanmanız gerekir.
  evet, türk voleybolunun hali şu anda budur. başımızdan geçenleri daha yazmaya kalksam roman olur.

  03.03.2014 rhcpspurs

 • azerbaycan voleybolu ile birlikte dünya voleybol piyasasının tamamen ekonomik dengesini değiştiren ülke voleyboludur.

  bundan 7-8 sene önce iyi bir voleybolcu 100bin-200bin dolar kazanırken bugün voleybolcular 1 milyon euro’yu beğenmez hale geldiler. son 4 yılda 3 kez voleybolun 1 numaralı kupasını Türk takımları kazandı. en önemli rakipleri olan italyan, fransız ve rus takımları bizim vakıfbank ya da fenerbahçe’nin bir oyuncuya verdiği parayla takım kuruyorlar. bu sezon ki başarıyı küçümsemiyorum ama sponsorlar desteği çektiği anda Türk voleybolu yine yerlerde sürünecektir.

  30.03.2014 kuzu

 • bu aralar altın çağını yaşıyor gibi. ne bileyim fenerbahçe ne şampiyonu olduysa hem erkeklerde hem kadınlarda avrupa şampiyonu olmuş. bugün beşiktaşlı bayanlar final oynayacakmış. geçen halkbankası erkeklerde final oynadı. bunlar ne kupaları, önemli mi dandik mi bilen biri aydınlatsa ya.

www.samsunvoleybol.com

Bir cevap yazın